تبلیغات
سرزمین ناشناخته ... - جمعیت افغانستان


وزیر بهداشت : بر اساس مطالعات سازمان جهانی بهداشت، از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۵۰ میلادی، تناسب جمعیت جهان از نظر سنی، تفاوت چشم‎گیری خواهد کرد.
وی افزود: در این مدت میزان درصد افراد بالای ۶۰ سال ۲ برابر خواهد شد؛ یعنی از ۱۱ درصد به ۲۲ درصد خواهد رسید.

ارتباط مستقیم میان افزایش سن و مشکلات جسمی

دلیل تصریح کرد که تغییرات تناسب گروه‎های سنی در سال‎های آینده بیش‎تر به کشورهای فقیر و متوسط از نظر اقتصادی برخواهد گشت اما دامن کشورهای غنی و سرمایه‎دار را نخواهد گرفت.

وزیر بهداشت افغانستان گفت: میان افزایش سن و بیماریی‌ها ارتباط نزدیکی وجود دارد زیرا ۶۵ درصد افرادی که بیش از ۵۰ سال دارند، با مشکلات نابینایی، آلزایمر و سوءرفتار مبتلا می‎شوند.

توجه به حفظ بهداشت بزرگ‌سالان ارزش گران‎بهای اجتماعی

دلیل افزود: باید توجه داشت که افراد کهن‌سال منبع با ارزش اجتماع هستند و باید زمینه‎های مناسب بهداشت برای آنان فراهم شود و در بهبود بهداشت آنان تلاش صورت گیرد.

همچنین “شادول احمد” نماینده سازمان بهداشت جهان در افغانستان در این همایش اظهار داشت: آمارهای مرگ و میر در افغانستان نشان می‎دهد که افغان‎ها نسبت به گذشته زندگی طولانی‎تری دارند.

وزیر بهداشت افغانستان در حالی نسبت به رشد بی‌رویه جمعیت هشدار داد که در حال حاضر هیچ برنامه جامعی برای کنترل جمعیت در افغانستان وجود ندارد تا خانواده‎ها براساس آن رفتار کنند.

کمبود پزشکان متخصص، نبود ابزارهای پیشرفته پزشکی، کمبود مراکز بهداشتی، جنگ و ناامنی، پائین بودن کیفیت داروها و ضعف وزارت بهداشت از جمله چالش‌هایی هستند که باعث شده است وضعیت بهداشتی در افغانستان رشد چشمگیری نداشته باشد.

از سوی دیگر ضعف در آگاهی مردم از بیماری‎های مختلف به ویژه بیماری‎های واگیر، بی‎‏اعتنایی به معالجه بیماری‌ها و کمبود مراکز معالجه در مناطق دوردست افغانستان، سبب شده است که سالانه هزاران شهروند افغان جان خود را از دست بدهند.