تبلیغات
سرزمین ناشناخته ... - زیبایی های افغانستان


سابقه بند امیر به زمانهای صدر اسلام بازمیگردد

درآن زمانها شاه بر بر بر مردمان بامیان واطراف آن حکومت می کرد وکارگران زیادی را برای جلوگیری ازآب خروشان آن که باعث خرابی مزارع درفصل بهار میشد به کار گرفته بود

این افراد که تعدادشان به هزار نفر میرسید شبانه روز مشغول کار بودند تاسدی بسازند ولی به علت امواج خروشان آب قادر به این کار نبودند ازاین جهت به شدت ازطرف شاه تحت فشار بودند وتعدادی زیادی ازآن بردگان گرفتار غضب شاه شده وبه کام مرگ فرستاده میشدند

درهمین گیرودار بود که شاه مردان علی برای دعوت آن شاه ظالم وخونخوار به اسلام ،رهسپار بامیان شده واورا به اسلام خواند

شاه برای قبول اسلام ۴شرط قرار داد وبا این که حضرت را نمی شناخت فرمود ای جوان اگر بتوانی این شرایط مرا انجام دهی من مسلمان میشوم

۱. این اب خروشانی که هزارغلام قادر به بستن جلو او نیستند را به تنهای انجام دهی

۲. حیوانی خطرناکی(شایداژدهای بوده) که هرساله به اهالی منطقه می کند ومردم را به خاک وخون میکشد را بکشی

۳.علی را دست بسته برایم بیاوری

حضرت امیر شرایط را قبول کرده وابتدا سراغ آب رفته وبا معجزه الهی وبه اذن خداوند به یک چشم به هم زدن سدی بزرگی درمقابل آب میسازد که بعد ازهزار وچهارصد سال هنوز آن سد پر نشده است وآب نمیتواند ازآن عبور کند

وبعد ازاین کار هزارغلامی که شبانه روز در آنجا مشغول ساختن سد بودرا آزاد کرد

این غلامان بعد ازآزادی مسلمان شدند ازمحبین مولا علی گردیدند واین اقوام همان هزاره های کنونی هستند که ازهمان زمان تاکنون ازساکنان بومی بامیان می باشند


بند امیر

بند امیر با وسعت 4000 هکتار زمین، 3 سال قبل توسط رییس جمهور کرزی به عنوان اولین پارک ملی در کشور اعلام شد.

اولین پارک ملی کشور قرار است با هزینه به ارزش 700 هزار دالر برای ساخت مرکز آموزشی، مهمانخانه، اعمار تعمیر زیارتگاه، اعمار پیاده رو ها و پخته کاری جوی کنار سرک های بند امیر، تغییر چهره دهد.

آلبستر لیتهید، خبرنگار بی بی سی در مقاله خود از بند امیر نوشته است: کوه های هندوکش بر فراز دره بند امیر که در ولایت بامیان افغانستان قرار دارد، با رنگ نزدیک به گلابی می درخشند، حوض های از آب های زیبا به وجود می آیند که به آبشار های زیبا سرازیر می شوند.


این یک بهشت است، یک واحه ای است در دشت. این یک حباب امن و صلح است در کشوری که عادت به جنگ و بی ثباتی کرده است.

عمق این سد خاکی را تا به حال حتی کارشناسان نتوانسته اند به صورت دقیق اندازه گیری نمایند که این خود نیزیکی دیگراز معجزات مولای شما علی علیه السلام  است

بند امیر با توانایی جذب بالای توریست می تواند پیام صلح افغانستان برای جهانیان باشد

تورکمنهای هزاره که جمعیت شان از 80 هزار نفر تجاوز می کند در ولسوالی سرخ پارسا و در غرب ولایت پروان بسر می برند .آنان مانند سایر تورکمن ها مردمی اند شجاع غیور مهمان نواز درست کار زحمتکش و نسبت به سایر مردم هزاره در وضع اقتصادی بهتری قرار دارند عده کثیری از آنان در کابل زندگی می کنند. هزاره های تورکمنی  زبان فارسی تکلم می کنندو در گذشته های دور در سراسر دره غور بند و چهارده غوربند استیلا داشتند . اما امروزه فقط در دره تورکمن محدود و محصور شده اند بابر شاه در بابر نامه از تورکمن های هزاره یاد کرده است و در بین سال های 913 تا 916 هجری یک بار  از تنگی اژدر عبور نموده است  در آن زمان تورکمن های این منطقه شتر نیز تربیت می کردند زیرا بابر می نویسد که یک نفر از شتران تورکمن ها را نحر نموده کباب کرده است که گوشت بسیار خوشمزه داشته و با گوشت گوسفند چندان فرق نمی شده است . برای اطلاغ بیشتر رجوع کنید به کتاب تاریخ سیاسی و اجتماعی تورکمن ها نوشته امین گلی و طوایف تورکمان نوشته سید علی میرنیا

عکسهای از بارگاه شاه دلیل آغا در لولنج (دره ترکمن)

هزاره های دره تورکمن


دره زیبا و سرسبز تورکمن ولایت پروان در تاریخ معاصر مردم افغانستان نام نیک و پرآوازه ی دارد.

این دره همیشه بهار، دارای قریه های همچون دولت خانی، علی خانی، خدیر، شیرک و الله داد است که هر کدام دارای قریجات کوچکتر با مرکزیت ولسوالی سرخ پارسا ، دارای آب و هوای نسبتاً معتدل بوده، زمین های کشاورزی و باغ های انواع میوه که کفایت مردمان اش را نمی کند . اما دارای بهار و تابستان دلپذیر و زیبایی است.

رود همیشه جوشان او، کوههای سرسبز و استوارش ، درختان و سرزمین های علفزار ، شب های پرستاره، اش زیبایی دل انگیزی طربناک دارد.

از آنجائیکه دره تورکمن، به علت اثر کمبود زمین های زراعتی و باغات میوه و نبود صنعت ، کفایت اقتصادی مردم آنجا را نداشت؛ مردم آن دیار مجبور به کوچیدن به جاهای دیگر ،بویژه کابل شدند.

مردمان این دیار باهوش و استعداد خدادادی و زحمت و تلاش، توانستند بزودی راه رشد و پیشرفت را پیموده و جایگاه مناسب اقتصادی در جامعه کسب کنند.

اما تاریخ معاصر هزاره نیک اندیش و خیر خواه و پر تلاش دره تورکمن درخشش و برجستگی فزونتر و جایگاه موثرتر دارد.

بیشترین تحولات اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در افغانستان در دوران بعد از مشروطیت و جمهوریت بوده و از همین رو است که عروج ترکمن نیز در این تحولات و دگرگونی سهم بسزایی در رشته و همیشه پیشرو و پیشقر اول بودند بویژه در میان جامعه شیعی افغانستان، در تاریخ معاصر ، خوش درخشیدند .

در سال های دهه 1340 جوش اکثریت جمعیت دره تورکمن سمت شهرهای چون کابل و چاریکار و مزارشریف کوچ می کنند و در آنجا با فعالیت های اقتصادی توأم با تلاش و کوشش و آغاز یک زندگی شهری خصوصاً در شهر کابل بزودی جایگاه در خود شان کسب می کنند.

مردم این دیار ، استعداد والایی اقتصادی دارند. در زمان اندک در شهر کابل صاحب ملک و املاک و مغازه های تجاری و شرکت های حمل و نقل همانند« الله یار ترانسپورت»، «رضایی ترانسپورت»، « معصومی ترانسپورت» و شرکت های تجارتی و ادارات و صادرات در منطقه های جاده میوند، کوته سنگی، یکی از قطب های نسبتاً بزرگ اقتصادی را در شهر کابل بوجود آوردند.

هزاره های دره تورکمن، استعداد اقتصادی که داشتند، شروع به تجارت نمودند. ابتداء به کشورهای آسیایی همچون ایران، پاکستان، لبنان، عراق، عربستان و سپس به کشورهای اروپایی همانند آلمان غرب (جرمنی) انگلستان و آمریکا در حالی که پیشقر اولان اقتصادی این مردم تحصیل کرده نبودند اما با روحیه تلاش و کوشش در امر تجارت هم موفق بودند.

با تثبیت شدن جایگاه اقتصادی شان، از آنجائیکه مردم تورکمن شیعه دوازده امامی ، مذهبی و متدین بودند ، از فعالیت های اجتماعی و مذهبی هم غافل نبودند وآرام آرام شروع به فعالیت های سیاسی، اجتماعی و مذهبی کردند.

هزاره های دره تورکمن با روحیه عالی دینی و مذهبی که داشتند ، بزودترین وقت با زندگی شهری و فعالیت های مدنی آشنایی پیدا کردندو در ایجاد تشکل های مدنی و اجتماعی و مذهبی نقش فعال داشتند ودر حرکت شهید بلخی و یاران او مردم و بزرگان سرشناس ترکمن نقش محوری را ایفا می نمودند.

عکسهای از تنگه اژدها  (دره ترکمن)

این دره به علت داشتن آب وهوای مساعد بیشترین تنوع را ازحیث میوه جات به خود اختصاص داده است.

طبیعت زییای این دره تاثیری به سزای درهوش واستعداد مردمان آن دارد

عکس از دهانه سیوک (دره ترکمن)